SVARBŪS PRANEŠIMAI:

Lietuvos kroso taurės II etapo (Trakai, balandžio 20 d.) patikslinta programa

Ėjikų trijulė Oregone – nerimas dėl Virbalytės, COVID-19 persirgęs Žiūkas ir nauja rungtis
2022-07-15

Į Oregone (JAV) daugiau nei savaitę vyksiantį pasaulio čempionatą atstovauti Lietuvai išvyko 9 šalies lengvaatlečiai. Lygiai trečdalį jų sudaro būtent sportinio ėjimo atstovai: B. Virbalytė, Arturas Mastianica ir Marius Žiūkas.

Pastarasis turėjo pasirodyti ir 20, ir 35 km sportinio ėjimo rungtyse, bet jau sudėliotus planus netikėtai pakoregavo koronavirusas. M. Žiūkas teigiamo COVID-19 testo rezultato sulaukė likus vos kiek daugiau nei savaitei iki pirmosios čempionato dienos.

Nepaisant to, ėjiką Oregone vis tiek išvysime – prieniškis Lietuvos garbę gins 35 km sportinio ėjimo rungtyje. Tai reiškia, kad šaliai atstovaus visi 9 į čempionatą prasibrovę atletai.

„Žinoma, kuo didesnė delegacija, tuo maloniau. Visgi neturime pamiršti, kad šalyje gyvena vos 2,8 mln. gyventojų, todėl tokia sportininkų delegacija nėra maža“, – išvykusių lengvaatlečių skaičių LRT.lt portalui komentavo Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) prezidentas Eimantas Skrabulis.

Nerimu apgaubtas 6-asis Virbalytės čempionatas

Lietuvos moterų sportinio ėjimo veidu tapusi veteranė B. Virbalytė planetos pirmenybėse paskutinį kartą pasirodė 2017 m. Londone (Jungtinė Karalystė). Tada 20 km sportinio ėjimo rungtyje lietuvė iš 52 finišavusių atlečių užėmė aukštą 16-ąją vietą.

Visgi tai nebuvo sėkmingiausias jos sezonas – po metų Europos čempionate Berlyne (Vokietija) sportininkė pagerino 20 km ėjimo rungties asmeninį ir Lietuvos rekordus (1 val. 27 min. 59 sek.) ir užėmė 4-ąją vietą (Ž. Vaiciukevičiūtė tada finišavo 5-a). B. Virbalytę nuo bronzos medalio skyrė vos 29 sek.

Pernai daugkartinę Lietuvos čempionę buvo pasiekusi netikėta žinia. 2018 m. Europos vicečempione tapusi čekė Anežka Drahotova buvo suspenduota dėl draudžiamų preparatų vartojimo. Jeigu antrasis čekės mėginys būtų buvęs teigiamas, lietuvei būtų atitekusi Senojo žemyno pirmenybių bronza. Visgi A. Drahotovos B mėginys buvo neigiamas, o atletė galiausiai išteisinta.

Deja, didžiajame sporte ne visada viskas klostosi taip, kaip norėtųsi. Karjeros sezonu besidžiaugusiai lietuvei 2019 metai buvo patys juodžiausi – patirta trauma užkirto bet kokius kelius į pasaulio čempionatą Dohoje. Traumos padarinius lengvaatletė jaučia iki pat dabar.

„Kiekvienas pasaulio čempionatas sportininkui yra didžiulis pasiekimas. Galimybė varžytis su geriausiais planetos atletais reiškia tikrai daug. Man šis čempionatas bus jau 6-asis. Visgi dabartinė mano situacija ir žinojimas, kad nesu visiškai sveika, tą džiaugsmą prislopina. Jau trejus metus vargstu su savo dešine koja, o šiemet atsirado dar ir naujų problemų. Galiu sakyti, kad į savo šeštąjį čempionatą vykstu su viena koja. Norėtųsi į didžiausias metų varžybas važiuoti esant kitokioms aplinkybėms, bet turime, ką turime. Privalau vertinti ir tokią patirtį. Būtent tą Oregone ir stengsiuosi daryti“, – prieš pat skrydį į JAV Vilniaus oro uoste LRT.lt kalbėjo B. Virbalytė.

Atletė pabrėžė, kad dešinės kojos problema yra visiškai neprognozuojama, nes einant tiesiog pradeda stipriai skaudėti kelį. Pasak jos, jeigu kūnas per varžybas nuspręs nebeklausyti, svarbiausia bus suvaldyti emocijas, išlikti ramiai ir pasiekti finišą.

„Psichologinis pasiruošimas ir patirtis tikriausiai suveiks tada, kai pajusiu skausmus, nes tokioje situacijoje šį sezoną ir per visą karjerą jau buvau ne kartą. Kai žinau, kad taip gali atsitikti su mano kūnu, svarbiausia suvaldyti emocijas ir nepalūžti“, – apie patirties ir psichologinės stiprybės faktorių kalbėjo ji.

Šiais metais B. Virbalytė dalyvavo vos dvejose 20 km sportinio ėjimo varžybose. Pirmasis startas buvo dar kovo 4 d. Omano sostinėje Muskate (užimta 15 vieta). Geriausią sezono rezultatą atletė pasiekė Lietuvos sportinio ėjimo čempionate Alytuje gegužės mėnesį (1 val. 37 min. 37 sek.). Užfiksuotas rezultatas puikiausiai iliustruoja faktą, kad lengvaatletė per varžybas jautė įsisenėjusios traumos padarinius – ėjimo metu jai ėmė strigti kelis.

Nors kamavo skausmai ir sportinė forma buvo ne pati geriausia, ėjikė sugebėjo prasibrauti į pasaulio čempionatą. Tiesa, pirmą kartą per savo karjerą kelialapį lietuvė iškovojo ne įvykdžiusi normatyvą, o pagal pasaulinį atletų reitingą.

„Nuo praėjusių metų buvau gana užtikrinta, kad šiemet pateksiu į pasaulio čempionatą, nes praėjusį sezoną mano užfiksuotas rezultatas buvo vos puse minutės prastesnis už normatyvą. Reitinge po Tokijo olimpinių žaidynių buvau gana aukštai, todėl tikėjausi patekti. Visgi dėl prastokos sportinės formos ir traumų praleidau nemažai startų, todėl bendrame reitinge palaipsniui kritau. Pačių reitingų kaitos labai nesekiau ir nesijaudinau, nes buvo svarbesnių dalykų – gydytis traumas ir gerinti sportinę formą“, – teigė B. Virbalytė.

LLAF prezidentas E. Skrabulis, laukdamas čempionato pradžios, atkreipė dėmesį į ėjikės profesionalumą, kuris, jo manymu, yra pavyzdys visiems sportininkams, įkvėpimas jaunimui.

„Kalbėdamas apie Brigitos meistriškumą, patirtį, įvairius pasiekimus ir ilgą karjerą galiu tik žemai nulenkti galvą. Tiek pasiekti aukšti rezultatai Europos ir pasaulio mastu, tiek milžiniškas atkaklumas ir užsispyrimas yra pavyzdys visiems, ypač jaunajai kartai. Savo įdirbiu ir turima motyvacija Brigita parodo, kad aukščiausiame lygyje galima išsilaikyti labai ilgai – reikia tik noro ir nuoširdaus darbo. Manau, kad tokie lyderiai kaip ji ir skatina jaunus žmones pradėti sportuoti, pasirinkti lengvąją atletiką. Pati didžiausia pagarba jai“, – teigė jis.

Tokios ilgos ir įvairiaspalvės profesionalo karjeros, kurią B. Virbalytė vis dar tęsia, galėtų pavydėti daugelis sportininkų. Išvykdama į pasaulio čempionatą Oregone ėjikė kalbėjo, kad dar nežino, ar tai bus jos paskutinės tokio masto varžybos, ar ne.

„Nenoriu spekuliuoti mintimis ir pasisakymais. Į didįjį sportą grįžusi po 2019 metais patirtos traumos ne kartą esu sau sakiusi, kad nuo šiol mėgausiuosi kiekviena diena ir džiaugsiuosi kiekviena sportuojant praleista minute. Tą ir bandau daryti. Matysiu, ar mano kūnas dar norės likti sporte ir pasigrumti su jaunaisiais atletais. Dabar dar nežinau, kaip ten bus“, – sakė atletė.

Naujoje čempionato rungtyje – du lietuviai

Pirmą kartą pasaulio čempionatų istorijoje stipriausi pasaulio sportinio ėjimo atstovai varžysis 35 km rungtyje. 2021 m. buvo priimtas sprendimas, kad ši rungtis pakeis iki tol ilgiausias ir daugiausia ištvermės reikalavusias 50 km lenktynes. Paskutinį kartą 50 km sportinis ėjimas buvo vykdytas per Tokijo olimpines žaidynes.

Naujoje sporto karalienės disciplinoje didžiausiose varžybose startuos ir du lietuviai – kartą 35 km ėjimo rungtyje save šiemet išbandęs M. Žiūkas ir rungties debiutantas, 50 km sportinio ėjimo Lietuvos rekordą pernai pagerinęs A. Mastianica.

Abiem ėjikams sėkmingai susiklostė 2019-ųjų planetos pirmenybės Dohoje. Milžiniškos kaitros ir drėgmės išbandymą įveikę lietuviai tada užėmė aukščiausias vietas per visą savo karjerą. Finišo liniją 20 km distancijoje M. Žiūkas kirto 11-as, o alinantį karštį nugalėjęs A. Mastianica liko 15-as. Nors užfiksuoti laikai ir nebuvo įspūdingi, abu sportininkai džiaugėsi savo pasiekimais ir pabrėžė, kad užimti tokias aukštas vietas esant tokioms pragariškoms sąlygoms – didelis pasiekimas.

Pastaraisiais metais A. Mastianicos sportinė forma nuolat gerėjo, o rezultatai – kilo. Lengvaatlečio karjeros viršūne kol kas būtų galima vadinti pernai Slovakijoje vykusias varžybas, kuriose jis pagerino Lietuvos 50 km distancijos sportinio ėjimo rekordą (3 val. 48 min. 24 sek.) ir taip paliko pėdsaką šalies lengvosios atletikos istorijoje.

Šį sezoną A. Mastianica varžėsi vos vienose oficialiose varžybose – 20 km distancijoje. Lietuvos sportinio ėjimo čempionate Alytuje jis liko antras (1 val. 29 min. 22 sek.) ir nusileido čempionu tapusiam M. Žiūkui (1 val. 25 min. 48 sek). Pastarasis šiais metais startavo ir Omene vykusiose varžybose, ten 35 km distanciją įveikė per 2 val. 41 min. 32 sek. ir užėmė 18 vietą.

Pasaulio čempionate M. Žiūkas planavo startuoti net du kartus – 20 km (įvykdė normatyvą) ir 35 km (pateko pagal reitingą) distancijose. Visgi 37-erių ėjiko iš Prienų likimą Oregone pakoregavo COVID-19.

Kadangi 20 km sportinio ėjimo rungtis įvyks jau pirmąją čempionato dieną, sportininkas nusprendė nerizikuoti ir praleisti šį startą. Vis dėlto, nepaisydamas nelemto susirgimo, ėjikas likti tuščiomis rankomis neketina ir yra pasiryžęs stoti į kovą 35 km distancijoje.

LRT.lt informacija

Grįžti į naujienas
Pasidalinkite