Prasidėjo geriausių Lietuvos lengvaatlečių rinkimai – balsuok!
2017-11-10

Geriausiu Europos lengvaatlečiu pretendavęs tapti Andrius Gudžius bei dukart mėnesio žemyno lengvaatlete išrinkta Airinė Palšytė tikisi sėkmės ir „savame kieme“. Portalas 15min ir Lietuvos lengvosios atletikos federacija (LLAF) pradeda geriausių metų šalies lengvaatlečių rinkimus, kuriuose disko metikas bei šuolininkė į aukštį bandys neužleisti ir pernai iškovotų titulų.

BALSUOTI GALITE ČIA.

„2017 metai lengvajai atletikai buvo labai geri, kadangi po 12 metų pertraukos vėl turime medalį iš pasaulio čempionato. Didžiausia pergalė – Andriaus Gudžiaus aukso medalis, o antra bei ne ką mažiau svarbi – Airinės Palšytės triumfas Europos čempionate ir nacionalinis rekordas. Vien dėl šitų didžiųjų pergalių galime sakyti, kad sezonas iš tiesų buvo labai geras“, – favoritus įvardijo LLAF generalinė sekretorė Nijolė Medvedeva.

Lengvosios atletikos specialistė pažymėjo, kad aukštus rezultatus rodė ir būrys kitų sportininkų – planetos pirmenybėse Londone į geriausiųjų 16-uką prasibrovė dar keturios lietuvės, Europos iki 23 metų čempionate bronzą nuskynė ėjikė Živilė Vaiciukevičiūtė.

„Apskritai visa suaugusiųjų rinktinė pasaulio čempionate Londone pasirodė gana solidžiai. Yra jaunų sportininkų, kurie ateityje turi skinti pergales ir jų proveržis pasaulio čempionate rodo, kad einame teisingu keliu“, – dėstė N.Medvedeva.

Realu, kad A.Gudžius ir A.Palšytė pretenduos tapti ir geriausiais šalies sportininkais tarp visų sporto šakų – disko metikas yra vienintelis individualiai startavęs Lietuvos atletas, 2017-aisiais tapęs pasaulio čempionu olimpinėje rungtyje.

Tuo tarpu metų lengvaatlečių rinkimuose didžiausią intrigą kels kylančios lengvosios atletikos žvaigždės kategorija – Europos jaunimo bei pasaulio jaunių čempionatuose į geriausiųjų aštuntukus pateko net septyni sportininkai.

„Labai nustebino jaunieji sportininkai, kurie startavo pasaulio jaunių čempionate bei Urtės Bačianskaitės daugiakovėje iškovotas bronzos medalis. Be šito medalio dar keturi sportininkai pateko į aštuntukus, ko iki šiol per visą istoriją neturėjome“, – džiaugėsi N.Medvedeva.

Šalies rekordus 2017-aisiais pagerino ieties metikas Edis Matusevičius bei A.Palšytė. Pastaroji taip pat iškovojo bronzą studentų Universiadoje Taivane. Du medalius lietuviai parsivežė iš Europos žiemos metimų taurės varžybų (sidabrą iškovojo A.Gudžius, bronzą – iki 23 metų amžiaus grupėje dalyvavęs Domantas Poška).

Sėkmingi buvo ir komandų rezultatai: rinktinė iškovojo teisę 2019-aisiais dalyvauti pirmoje Europos komandinio čempionato, Lietuvos ėjikės Europos komandų čempionate iškovojo bronzą, o Europos daugiakovių antroje lygoje dalyvavę lengvaatlečiai – auksą.

Geriausi Lietuvos lengvaatlečiai pradėti rinkti dar 1957-aisiais. Tąkart už geriausią Tarybų Lietuvos lengvaatletį buvo galima balsuoti siunčiant laiškus: jų gauta per 200, o nugalėtoju išrinktas bėgikas Jonas Pipynė, pagerinęs šalies 1500 m rungties rekordą bei triumfavęs pasaulio jaunimo žaidynėse Maskvoje.

Vėliau Lietuvos lengvaatlečių rinkimus rengė Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, savaitraštis „Kalba Vilnius“, tačiau sulig praėjusio amžiaus pabaiga tradicija nutrūko. Rinkti geriausius metų lengvaatlečius vėl pradėta 2009-aisiais.

Geriausi 2017-ųjų lengvaatlečiai paaiškės susumavus portalo 15min skaitytojų, sporto žurnalistų bei LLAF Tarybos narių balsus. Balsavimas truks iki lapkričio 24 dienos.

Geriausi Lietuvos lengvaatlečiai:

2009 m. – Lina Grinčikaitė (100 m) ir Virgilijus Alekna (disko metimas)

2012 m. – Austra Skujytė (septynkovė) ir Virgilijus Alekna (disko metimas)

2013 m. – Zinaida Sendriūtė (disko metimas) ir Virgilijus Alekna (disko metimas). Kylanti žvaigždė – Benediktas Mickus (800 m)

2014 m. – Zinaida Sendriūtė (disko metimas) ir Andrius Gudžius (disko metimas). Kylanti žvaigždė – Jogailė Petrokaitė (šuoliai į tolį)

2015 m. – Brigita Virbalytė-Dimšienė (20 km sportinis ėjimas) ir Andrius Gudžius (disko metimas). Kylanti žvaigždė – Edis Matusevičius (ieties metimas)

2016 m. – Airinė Palšytė (šuoliai į aukštį) ir Andrius Gudžius (disko metimas). Kylanti žvaigždė – Urtė Baikštytė (šuoliai į aukštį)

Moterys

• Zinaida Sendriūtė (disko metimas) – pasaulio čempionate pateko į finalą ir užėmė 12 vietą (finale trys nesėkmingi bandymai), Europos komandiniame čempionate buvo trečia (53,20 m);
  • Živilė Vaiciukevičiūtė (20 km sportinis ėjimas) – iškovojo pirmą sportinio ėjimo medalį nepriklausomos Lietuvos istorijoje, laimėjusi bronzą Europos U23 čempionate (1 val. 32 min. 21 sek.), prisidėjo prie Europos sportinio ėjimo taurės bronzos komandinėje įskaitoje (1 val. 32 min. 42 sek.), pasaulio čempionate užėmė 19 vietą (1 val. 31 min. 23 sek.);
  • Brigita Virbalytė-Dimšienė (20 km sportinis ėjimas) – prisidėjo prie Europos sportinio ėjimo taurės bronzos komandinėje įskaitoje, asmeninėse varžybose užėmusi aštuntą vietą (1 val. 31 min. 32 sek.), pasaulio čempionate finišavo 16-a (1 val. 30 min. 45 sek.);
  • Airinė Palšytė (šuoliai į aukštį) – tapo Europos uždarų patalpų čempione, du kartus gerino Lietuvos rekordą (200 cm ir 201 cm), žiemos sezone turėjo geriausią rezultatą pasaulyje, pasaulio čempionate užėmė septintą vietą (192 cm), Universiadoje iškovojo bronzą (191 cm);
  • Dovilė Dzindzaletaitė (trišuolis) – pasaulio čempionate užėmė 15 vietą (13,97 m), Europos komandiniame čempionate buvo antra (13,97 m);
  • Austra Skujytė (septynkovė, rutulio stūmimas) – Europos uždarų patalpų čempionate užėmė devintą vietą (17,37 m), Europos daugiakovės komandų čempionato antroje lygoje buvo antra (5784 tšk.) ir padėjo rinktinei iškopti į pirmą lygą;
  • Eglė Balčiūnaitė (800 m) – pasaulio čempionate pateko į pusfinalį, o jame užėmė aukštą 15 vietą (2 min. 0,48 sek.), Europos komandiniame čempionate buvo trečia (2 min. 3,65 sek.).

Vyrai

• Marius Žiūkas (20 km sportinis ėjimas) – Europos sportinio ėjimo taurės varžybose užėmė penktą vietą (1 val. 21 min. 38 sek.), pasaulio čempionate finišavo 29-as (1 val. 22 min. 38 sek.);
  • Edis Matusevičius (ieties metimas) – pagerino Lietuvos rekordą (84,78 m), Europos U23 čempionate užėmė penktą vietą (76,82 m), Europos komandiniame čempionate – antrą (80,09 m);
  • Andrius Gudžius (disko metimas) – laimėjęs aukso medalį (69,21 m) tapo pirmu lietuviu per 12 metų, iš pasaulio čempionato parvežusiu apdovanojimą, triumfavo Deimantinės lygos varžybose (68,16 m). Į 2017-ųjų Top-10 geriausių rezultatų sąrašą patenka net keturi Andriaus metimai. Europos komandiniame čempionate užėmė antrą vietą (65,21 m), Europos metimų taurės varžybose iškovojo sidabrą;
  • Šarūnas Banevičius (rutulio stūmimas) – Universiadoje užėmė šeštą vietą (19,72 m), laimėjo Europos komandinį čempionatą (19,29 m);
  • Remigijus Kančys (maratonas) – pasaulio čempionate užėmė 24 vietą (2 val. 16 min. 34 sek.);
  • Adrijus Glebauskas (šuoliai į aukštį) – Universiadoje užėmė penktą vietą (223 cm), Europos komandiniame čempionate taip pat buvo penktas (213 cm);
  • Simas Bertašius (1500 m, 3000 m, 5000 m) – Europos komandiniame čempionate iškovojo pirmą vietą 1500 m rungtyje (3 min. 44,59 sek.), o 3000 m distancijoje finišavo antras (8 min. 7,27 sek.), Universiadoje pateko į 1500 m rungties finalą, kur buvo septintas (3 min. 46,05 sek.).

Kylanti žvaigždė

• Rokas Ickys (110 m barjerinis bėgimas) – Europos jaunimo čempionate užėmė penktą vietą (13,71 sek.), pagerino 60 m barjerinio bėgimo 18-mečių ir 19 mečių Lietuvos rekordus bei 110 m barjerinio bėgimo 19-mečių ir U20 Lietuvos rekordus;
  • Beatričė Juškevičiūtė (septynkovė) – pasaulio jaunių čempionate užėmė penktą vietą (5408 tšk.);
  • Juozas Baikštys (šuoliai į aukštį) – Europos jaunimo čempionate užėmė aštuntą vietą (214 cm), pagerino Lietuvos U20, 19-mečių ir uždarose patalpose 18-mečių rekordus;
  • Eduardas Survilas (800 m) – pasaulio jaunių čempionate užėmė septintą vietą (2 min. 2,15 sek., pusfinalyje – 1 min. 51,41 sek.), pagerino Lietuvos 16-mečių rekordą.
  • Urtė Bačianskaitė (septynkovė) – pasaulio jaunių čempionate iškovojo bronzą (5467 tšk.), pagerino Lietuvos 16-mečių, 17-mečių ir U18 rekordus;
  • Gabija Galvydytė (400 m barjerinis bėgimas) – pasaulio jaunių čempionate užėmė ketvirtą vietą (59,49 sek.), pagerino Lietuvos 18-mečių, 19-mečių, U18 bei U20 Lietuvos rekordus;
  • Tomas Sabašinskas (dešimtkovė) – pasaulio jaunių čempionate užėmė septintą vietą (6757 tšk.).