SVARBŪS PRANEŠIMAI:

Klaipėdos sezono atidarymo varžybose (gruodžio 14 d.) bus rungtyniaujama ir trišuolyje – patikslinti nuostatai ir programa

Katastrofą Australijoje išvydusi ėjikė Brigita Virbalytė: vaizdas tarsi iš siaubo filmo
2020-01-07

6 mln. hektarų išdegusių krūmynų, milijonai žuvusių gyvūnų bei tūkstančiai namus praradusių žmonių – Australijoje siaučiantys gaisrai laikomi viena didžiausių šios šalies katastrofų istorijoje. Nors įvykių epicentras yra kitoje planetos pusėje nei Lietuva, savo akimis padarinius regėjo šioje šalyje stovyklaujantys ėjikai Brigita Virbalytė, Marius Žiūkas ir Tadas Šuškevičius.

„Vaizdas – tarsi iš siaubo filmo“, – neslėpė geriausia 2015 metų Lietuvos lengvaatletė B.Virbalytė. Jos, aukščiausią vietą tarp lietuvių praėjusiame pasaulio čempionate užėmusio M.Žiūko bei T.Šuškevičiaus pasiruošimą Tokijo olimpinėms žaidynėms teko koreguoti: tradicinė treniruočių stovykla Kanberoje, į kurią mūsiškiai vyko ketvirtus metus paeiliui, buvo atšaukta ir perkelta kitur.

Sostinėje – ištuštėjusios gatvės

Nuo 2017 metų Lietuvos ėjikai žiemas leidžia Australijoje – ten, prižiūrimi mokslininkų, jie dalyvauja 7 savaičių trukmės treniruočių stovykloje, kurios metu jie tampa vieno ar kito mokslinio tyrimo dalimi. Sportininkams gali būti taikoma speciali dieta (pavyzdžiui, angliavandenių) arba jie gali dalyvauti karščio projekte, kurio metu australai tiria, kaip palengvinti sportininkų atsparumą karščiui.

Alinantis darbas stovyklose matomas ir rezultatuose: M.Žiūkas tris iš keturių geriausių savo karjeros rezultatų 20 km sportinio ėjimo rungtyje užfiksavo iškart po treniruočių stovyklos, vasario viduryje, vykstančiame Okeanijos čempionate, o B.Virbalytė 2018 metais daugiau nei minute pagerino Lietuvos rekordą bei Europos čempionate užėmė ėjikams neregėtą ketvirtą vietą.

Tačiau šį kartą Kanberoje ėjikai neužtruko. Gruodžio 31 d. iš Lietuvos išvykę lengvaatlečiai vos tik nusileidę Sidnėjuje buvo šokiruoti – projekto organizatorė Louise Burke pranešė, kad dėl pavojaus dalyvių sveikatai projektai yra atšaukiami ir sportininkų prašoma į Australiją nebeskristi.

„Kelionės metu per daug žinių apie situaciją Australijoje negavome, nors žinojome, kad gaisrai ten dideli. Vylėmės, jog jų nėra arti miestų. Nusileidus Australijoje viskas atrodė gerai, nebuvo nei smogo, nei degėsių kvapo. Laukiant autobuso iš Sidnėjaus į Kanberą, mus pasiekė žinia, kad projektai yra atšaukiami dėl pavojaus. Gruodžio 31 d. vakare smogas užklupo Kanberą, nes keli šimtai kilometrų nuo to miesto įsiplieskė nauji gaisrai, tūkstančiai žmonių neteko savo namų. Dėl didelio karščio smogas apgobė Australijos sostinę“, – pasakojo B.Virbalytė.

Trumpai nežinioje buvę lietuviai nusprendė vykti į Kanberą bei savo akimis pamatyti, kokia situacija yra šiame mieste. Ištuštėjusios miesto gatvės B.Virbalytę sukrėtė.

„Išlipus iš autobuso iškart užuodėme degėsių kvapą, rūkas buvo visame mieste. Atvykus į Australijos sporto institutą smogas buvo ir patalpose. Ryte atsikėlę sužinojome, kad negalime treniruotis net viduje, nes uždaryta sporto salė, uždarytas baseinas. Turėjome viltį, kad galėsime treniruotis laboratorijoje ant takelių, bet po kelių valandų ir ji buvo uždaryta, – sakė B.Virbalytė. – Vaizdas pačiame mieste atrodė tarsi iš siaubo filmų. Sunku sutikti kitus žmonės, nes jų tiesiog nėra, miestas ištuštėjęs.“

Lygino su gaisru Alytuje

Tuo metu Kanbera tapo labiausiai užterštu miestu planetoje, buvo rengiamasi evakuacijai, o skrydžiai vėlavo arba buvo atšaukiami. Lietuvos lengvaatlečiai autobusiuku buvo pergabenti į Melburną, kur nutarta surengti alternatyvią treniruočių stovyklą tiems ėjikams, kurie bilietų į Australiją atšaukti nebespėjo.

„Jautėmės nejaukiai, buvo labai sunku persiorientuoti: atskrendi iš Lietuvos ketvirtus metus iš eilės, žinai, kad tavęs laukia puikios sąlygos sporto institute, bet pasiekia žinia, jog turi persikelti. Baisiausių vaizdų, gaisrų, nematėme, tik važiuodami į Melburną šalia kelio regėjome kelis nedidelius gaisrus. Būnant Australijoje supranti, kad esi dalis to, kas vyksta čia, – pasakojo B.Virbalytė. – Sunku visiems priimti žinią, kad projektai yra atšaukiami. Visi ėjikai buvo pripratę, kad sausį praleidžia Kanberoje, darydami įvairias dietas ar dalyvaudami karščio tyrime. Buvo liūdnas, bet teisingas sprendimas, nes projektų organizatoriams yra svarbiausia mūsų sveikata.“

B.Virbalytė yra kilusi iš Alytaus, tad informaciją apie praėjusių metų rudenį šiame mieste vykusį padangų perdirbimo gamyklos gaisrą ji sekė itin atidžiai. Tuo tarpu Australijoje siaučiantis gaisras apima tokį plotą, koks sudaro kone visą Lietuvą.

„Jei Lietuva sunkiai susidorojo su Alytaus gaisru, tai Australija bando kovoti su savo gaisru, kurio mastas yra nesuvokiamas. Tas pats Alytaus gaisras kaip paveikė Lietuvą… Australijoje vyksta pasaulinio masto katastrofa ir Australija nebegali viena su ja susidoroti“, – teigė B.Virbalytė.

Sąlygos – geresnės nei bet kur kitur

Treniruočių stovykla Australijoje – vienas svarbiausių akcentų ruošiantis Tokijo olimpinėms žaidynėms. Kelialapių į olimpiadą B.Virbalytė, M.Žiūkas ir T.Šuškevičius dar neturi. Gali būti, kad Brigitai bei Mariui durys į Tokiją atsivertų jau dabar, kadangi jie užima aukštas pozicijas planetos reitinge, tuo tarpu T.Šuškevičiui reikalingas dar vienas sėkmingas startas 50 km varžybose.

Treniruočių stovyklą iš Kanberos perkėlus į Melburną bei atšaukus mokslinių tyrimų programą lietuviai turėjo apsispręsti, ar likti treniruotis Australijoje, ar grįžti į Europą. Vis dėlto, pasak B.Virbalytės, geresnės kompanijos treniruotėms nei šiuo metu yra Australijoje, niekur kitur nėra. Be to, šioje stovykloje sportininkai dalyvaus kontrolinėse varžybose, jiems bus atliekami tyrimai.

„Melburne gyvena didžioji dalis geriausių Australijos ėjikų, ten gyvena mano treneris. Čia yra puikios sąlygos treniruotis, jau išbandėme kelias treniruočių trasas. Gyvename netoli tų vietų, o sąlygos yra puikios. Čia susirinko ėjikai iš viso pasaulio – kanadietis, japonai, švedai. Projektai buvo transformuoti į bendrą treniruočių stovyklą, tad vis tiek turėsime apie 20 aukšto lygio ėjikų treniruočių stovykloje ir niekur pasaulyje šiuo metu negalėtum turėti tokios kokybiškos treniruočių stovyklos“, – neabejojo B.Virbalytė.

Sekmadienį ėjikai varžysis 10 000 m sportinio ėjimo varžybose, o vasario viduryje jų tradiciškai lauks Adelaidėje vyksiantis Okeanijos čempionatas.

„Tikimės, kad pats pasirengimas nenukentės. Svarstėme visokias galimybes ir manome, kad pasilikimas Australijoje yra geriausias sprendimas šioje situacijoje“, – sakė B.Virbalytė.

 

Autorius – Robertas Trakys

AFP/Scanpix nuotr.

Grįžti į naujienas
Pasidalinkite