Penktadienį Romoje (Italija) prasidėjo Europos lengvosios atletikos čempionatas, o pirmąją varžybų dieną startavo net 13 lietuvių. 3 iš jų – 20 km sportinio ėjimo rungties atstovės. Geriausiai sekėsi Senojo žemyno čempionate debiutavusiai Austėjai Kavaliauskaitei (1 val. 37 min. 14 sek.), kuri užėmė 24 vietą. Sportinio ėjimo ikona Brigita Virbalytė–Dimšienė finišavo 29 vietoje (1 val. 40 min. 14 sek.), o paskutinę akimirką į Europos čempionatą pirmą kartą patekusi Monika Vaiciukevičiūtė užėmė 31 vietą (1 val. 52 min. 2 sek.).
„Džiaugiuosi, kad turėjau garbės dalyvauti Europos čempionate. Sunku kažką prognozuoti dėl vietų, aišku, rezultatą planavome aukštesnį nei pasiekiau šiandien. Oro sąlygos tikrai nepalankios ištvermės sportininkams, nors ir buvo startas popietę, bet vis tiek oro sąlygos buvo sudėtingos. Tokiame karštyje tikrai yra reikalų įveikti 20 km“, – po finišo kalbėjo A. Kavaliauskaitė, kuri visą distanciją tvirtai laikėsi dvidešimtuko viduryje.
Pasak debiutantės, sportinis ėjimas yra labai individuali rungtis, kuri reikalauja kruopščios strategijos:
„Jeigu būčiau pradėjusi su lyderėmis, turbūt finišo nebūčiau pasiekusi, nes einant 20 km – turi strateguoti ir nepradėti per greitai. Tos jėgos greitai išsenka, o sunkiausia yra eiti antrą distancijos pusę. Jei pradėsi per greitai, pareisi pėsčiomis pabaigoje. Sportinis ėjimas yra visiškai individuali rungtis, aišku, kiekvienas turi savo planą, kokiu greičiu pradėti. Įtakos neturi ar eisi su savo komandos narėmis, ar kitomis – nėra skirtumo.“
Pernai pasaulio čempionate debiutavusi 24-erių lengvaatletė šiemet gerino ir šios distancijos asmeninį rekordą (1 val. 35 min. 42 sek.). Nors Austėjai ir nepavyko patekti į Paryžiaus olimpines žaidynes, ji pasidžiaugė Romoje pademonstruota ėjimo technika (kelios dalyvės buvo diskvalifikuotos – aut. past.) ir užsiminė apie pasiruošimą kitam sezonui:
„Net ir tos sportininkės, kurios neina su lyderėmis, gauna baudos minučių ar įspėjimų. Aš šiandien galiu pasigirti, kad negavau. Tai įrodo, kad mano technika neužkliuvo teisėjams, o tai džiugina. Liūdna, kad šiemet nebuvau tiek pajėgi, kad galėčiau varžytis olimpinėse žaidynėse, bet bandysime ruoštis toliau. Šį varžybų sezoną jau baigsiu ir ruošiuosi startams rudenį. O žiemą laukia pasiruošimas kitiems startams.“
Jau ketvirtame Europos čempionate startavo Lietuvos rekordininkė B. Virbalytė-Dimšienė. Pastaroji 2018 metais Berlyne (Vokietija) užėmė įspūdingą 4 vietą, o šįkart trasoje kovojo su savimi. 2024 metais į varžybas ėjikė grįžo po priverstinės pertraukos, kurios reikalavo traumų iškamuotas kūnas. Visgi, po sudėtingo laikotarpio, pavyko patekti į Europos čempionatą, o ir kelialapis maratono mišrioje estafetėje į Paryžiaus olimpines žaidynes nebuvo neįmanomas.
„Turbūt šiandienos pasirodymas buvo ne apie vietą, o apie didelę vidinę kovą su savimi – ar aš turiu čia būti? Iškovota teisė per reitingų sistema buvo sunkiai. Kiekvienos varžybos šį sezoną buvo labai sunkios, bet po 2022 metų, kai mano koja pabyrėjo, turėjau viltį, kad sugrįšiu. Galbūt ne į pačią geriausią formą, bet tikrai sugebėsiu iškovoti kelialapį į Paryžiaus olimpines žaidynes. Tikrai dėjau visas pastangas ir medikai darė tą patį, bet kiekvienos varžybos situaciją tik blogino ir visų problemų, kurios yra mano kojose – išvardinti neįmanoma. Tie 2 metai buvo labai sunkūs, bet savo dalyvavimu šiandienos Europos čempionate norėjosi parodyti jaunajai kartai, kad tų duobių sporte gali būti labai daug, bet po jų nereikia pasiduoti“, – įkvepiančiai pasakojo daugkartinė Lietuvos čempionė.
Po finišo lietuvė jautriai kalbėjo apie savo kovingą charakterį ir galimybę sugrįžti į didįjį sportą:
„Manau, turėjau čia būti ir pasiekti finišą. Aš garsėju visą karjerą, kad niekada nepasitraukiu ir nepasiduodu, tai man tiesiog buvo labai svarbu šiandien finišuoti šiame nuostabiame stadione. Apskritai, Italija yra ėjimo sostinė, šiandien ta šventė, kuri buvo trasoje – tikrai ne kiekviename čempionate įmanoma. Tiesiog šiandien buvo atpildas už kančias, pasikalbėjau su savimi ir kūnu, kad išspausčiau, ką galiu. Šiam sezonui tai yra viskas, norėjosi pasinaudoti iškovota teise čia startuoti.“
31 vietą Europos čempionate užėmusi M. Vaiciukevičiūtė šiais metais startų turėjo nedaug, tačiau jų užteko patekimui į Romą. Čia sportininkei teko kovoti ne tik su didele kaitra, bet ir geriausiomis varžovėmis visame žemyne.
„Tikslas buvo – kuo geriau praeiti distanciją. Žinoma, karštis buvo didelis ir oro sąlygos buvo nepalankios, bet dariau viską, kas mano jėgoms. Pirmą pusę distancijos tikrai jautėsi karštis ir jeigu ne gaivinimo priemonės – būtų sudėtinga. Kai saulė nusileido ir pasidarė vėsiau, buvo lengviau, bet pirmą distancijos pusę reikėjo atkentėti. Kiekvienos varžybos yra patirtis, šios būtent dėl oro sąlygų ir čempionato, konkurencijos. Kiekvienos varžybos mane motyvuoja, o aukštas lygis Europos čempionate parodo, kiek yra stiprios europietės, džiaugiuosi už jas visas“, – sakė M. Vaiciukevičiūtė, kuri dabar planuoja pailsėti ir išsigydyti traumeles.
20 km sportinio ėjimo aukso ir sidabro medaliais džiaugėsi italų atstovės Antonella Palmisano (1 val. 28 min. 8 sek.) bei Valentina Trapaletti (1 val. 28 min. 37 sek.). Bronzos medalį finišo tiesiojoje dramatiškai iškovojo ukrainietė Lyudmila Olyanovska (1 val. 28 min. 48 sek.), kuri mažiau nei sekunde aplenkė ispanę Laurą Garcią-Caro.
lengvoji.lt
Alfredo Pliadžio nuotr.