SVARBŪS PRANEŠIMAI:

Kauno m. vaikų ir jaunučių kroso čempionatas (2024 04 10) nebus vykdomas 

Lengvaatlečių metai: iššūkiai Gudžiui, rekordinės ėjikų vietos ir pergalė ekstremalioje rungtyje
2019-11-29

Pasaulio čempionato auksas, keturi šalies rekordai, du olimpiniai kelialapiai ir du Universiados medaliai – tokiais pasiekimais, nė kiek nenusileisdami moterims, šiemet gali didžiuotis Lietuvos lengvaatlečiai vyrai.

Tačiau kone kiekvienu atskiru sezono periodu lyderiu buvo vis kitas: pasaulio čempionate aukščiausią vietą užėmė Marius Žiūkas, Europos žaidynėse – Adrijus Glebauskas, visą vasarą žibėjo Edis Matusevičius, o rudenį slogias Dohos nuotaikas gerokai pataisė rekordiškai greitai bėgę Aleksandras Sorokinas bei Remigijus Kančys.

Portale LRT.lt tęsiasi geriausių 2019 metų Lietuvos lengvaatlečių rinkimai. Balsuoti už labiausiai to nusipelniusius galite iki gruodžio 4 dienos ČIA, o geriausieji bus išrinkti susumavus LRT.lt skaitytojų, LLAF Tarybos narių ir sporto žurnalistų balsus.

Kuris lengvaatletis vyras verčiausias triumfuoti rinkimuose? Žvilgsnis į jų metus – iš arčiau.

Andrius Gudžius (disko metimas)

Geriausiam 2017 ir 2018 metų Lietuvos sportininkui Andriui Gudžiui šiuos metus turbūt norėtųsi pamiršti kuo greičiau. Skaudi nelaimė šeimoje, dukart operuotos kojos skausmai, dėl kurių teko atlikti plokštelės iš jos šalinimo operaciją, bei Laimo liga – pasirengimą startams trikdė viena už kitą rimtesnės priežastys.

Tačiau Čempionas už kovą ir ryžtą nusipelno didžiausių aplodismentų – praėjus vos penkioms savaitėms po pėdos operacijos jis dalyvavo LLAF taurės varžybose, kur įvykdė olimpinį normatyvą (66,03 m). Geriausią sezono rezultatą A.Gudžius pasiekė Lietuvos čempionate (67,73 m), laimėjo trečią vietą Deimantinės lygos etape Londone (65,40 m), o šių prestižinių varžybų finale buvo ketvirtas (65,19 m).

„Visas procesas šiemet vis tiek nei šioks, nei toks. Fiziškai buvo sunku. Susidėjo viskas – ir traumelės, ir liga. Netenkina nei rezultatai, nei vietos. Bet su treneriu kalbėjome, kad šiemet galėjo būti ir blogiau. Įvertinus visą situaciją – koja neveikia, kaip turėtų, ligos sukrito – tai galėjo būti žymiai blogiau. Ką padarysi, tokie metai papuolė. Tikėkimės, kad kitais metais nebebus jokių cirkų, bus galima normaliai ruoštis ir taikytis į medalius, o ne į išgyvenimą“, – dar prieš startą Dohoje sakė A.Gudžius.

Tuo tarpu pasaulio čempionate planą minimum disko metikui pavyko įgyvendinti – atrankoje jo sviestas diskas nuskrido 64,14 m ir to pakako patekimui į finalą. Ten penkiskart geriausiam Lietuvos lengvaatlečiui koją pakišo psichologija: numetęs 61,55 m jis užėmė 12 vietą.

„Rezultatas yra koks yra, nieko neprisiteisinsiu ir kalbomis jo nepadidinsiu. Reikia išsilaižyti žaizdas, nuryti tą karčią piliulę, pažiūrėti, kas ir kodėl gavosi bei ruoštis olimpinėms žaidynėms“, – į kitus metus žvelgė A.Gudžius.

„World Athletics“ reitinge disko metikas žengia aukščiausiai iš visų Lietuvos lengvaatlečių – yra penktas.

Edis Matusevičius (ieties metimas)

Nežiūrint į vieną startą, kone idealūs metai. Edis Matusevičius šiemet žengė į planetos ieties metimo elitą, o dėl Lietuvos čempionate parodyto rezultato buvo priskiriamas ir prie pasaulio čempionato favoritų.

Per 20 startų – 10 rezultatų, geresnių nei 82 metrai ir net 15 sykių viršyta 80 metrų riba. Stabilumą visą vasarą rodęs lengvaatletis laimėjo Europos komandinį čempionatą (82,35 m), IAAF „Challenge“ varžybas Japonijoje (84,55 m), Universiados sidabrą (80,07 m, atrankoje – 84,93 m), o Europos-JAV mače buvo trečias (83,54 m).

O labiausiai įstrigusiomis varžybomis E.Matusevičiui tapo Lietuvos čempionatas, kur įrankį numetė 89,17 m, antrą kartą pagerino šalies rekordą bei įvykdė Tokijo olimpinių žaidynių normatyvą.

„Sezonas buvo labai ilgas – turėjau 20 varžybų, nors prieš tai dvejus metus būdavo gal tik po 10 startų. Sezoną vertinu labai gerai, pasiekiau tikrai aukštų rezultatų ir neblogai sekėsi visose varžybose. Žinoma, pasaulio čempionatas nepasisekė, bet viskas labai puikiai gavosi. Labiausiai įsiminė Lietuvos čempionatas, nes pasiekus tokį rezultatą, tikrai buvo labai daug džiaugsmo“, – teigė E.Matusevičius.

Tuo tarpu paskutinis ir svarbiausias sezono rekordas – pasaulio čempionatas – ietininkui buvo blankus. Įrankį jis numetė 79,60 m bei turėjo tenkintis 22 pozicija. Pasak jo, startas Dohoje jam gali pamaišyti ir kovojant dėl geriausio Lietuvos metų lengvaatlečio titulo.

„Metų viduryje tikrai buvau vertas tapti geriausiu metų lengvaatlečiu, bet po pasaulio čempionato abejoju, ar su tokia vieta pavyks laimėti. Kiti užėmė žymiai geresnes vietas Dohoje, tai nemanau, kad dar galiu tapti“, – nuomone pasidalijo E.Matusevičius.

„World Athletics“ reitinge ieties metikas žengia aukštai – yra 9-as.

Aleksandras Sorokinas (24 val. bėgimas)

Dukart pagerintas Lietuvos 24 val. bėgimo rungties rekordas, pasiektas geriausias sezono rezultatas planetoje ir, svarbiausia, iškovotas planetos čempiono titulas. Geriausias šalies ultra bėgikas Aleksandras Sorokinas 2019-aisiais išpildė didžiausias savo svajones, o triumfas Prancūzijos mieste Albi vykusiose pirmenybėse suteikė vilčių siekti ir pasaulio rekordo.

Pirmą Lietuvos rekordą A.Sorokinas pasiekė gegužę Bazelyje (Šveicarija), per parą nubėgęs 271,6 km. Tuo tarpu pasaulio čempionate lengvaatletis įveikė net 278,972 km.

„Tikrai galima sakyti, kad šie metai buvo geriausi mano karjeroje. Įvykdytas planas A, viskas pavyko – geriausi metai, – teigė A.Sorokinas. – Anksčiau galvodavau, kad iki pasaulio rekordo man yra labai toli. Važiuodamas į pasaulio čempionatą negalvojau apie tai, tik apie šansą, jog galėčiau patekti tarp prizininkų – pavyko laimėti. Rezultatas – beveik 280 km – suteikė vilčių, jog turiu rezervo. Tai suteikė vilčių, kad galima priartėti prie pasaulio rekordo. Dirbsime toliau ir gal svajonė išsipildys.“

Šiuo metu ultra bėgikas LRT.lt skaitytojų balsavime tarp vyrų lenkia visus konkurentus. Tokia sėkmė sportininką maloniai nustebino.

„Labai nustebau, kad žmonės balsuoja už neolimpinę sporto rungtį. Galbūt čia yra mažiau konkurencijos ir nelabai sąžininga būti tarp olimpinių rungčių atstovų, bet pliusas tame, kad vis daugiau žmonių sužino apie šią rungtį. Prieš 10 metų beveik niekas nežinojo apie paros bėgimą, tame tarpe ir aš. Mes populiariname tą sporto šaką“, – kuklinosi pretendentas į geriausio Lietuvos lengvaatlečio titulą.

Arturas Mastianica (50 km sportinis ėjimas)

Du startai 50 km sportinio ėjimo varžybose – du puikūs pasiekimai. Kasmet progresuojančiam ėjikui Arturui Mastianicai priešolimpiniai metai buvo ypač sėkmingi.

Pirmas jėgų patikrinimas lengvaatlečio laukė kovą Dudincuose (Slovakija), kur jis triumfavo 20 km nuotolyje (1 val. 26 min. 7 sek.). Gegužę Alytuje vykusiose Europos sportinio ėjimo taurės varžybose A.Mastianica pagerino asmeninį rekordą bei finišavo 10-as (3 val. 55 min. 40 sek.). Tuo tarpu pasaulio čempionate Dohoje ėjikas užėmė aukščiausią savo vietą tokio rango varžybose, oro temperatūrai perkopus gerokai per 30 laipsnių bei esant didžiulei drėgmei užėmęs 15 vietą (4 val. 21 min. 54 sek.).

„Man šie metai buvo sėkmingi, nes tikrai neplanavau pasaulio čempionate patekti į 16-uką, o ir startu Europos ėjimo taurėje Alytuje buvau patenkintas, – teigė A.Mastianica. – Labiau džiugina asmeninis rekordas. Žinoma, džiugina ir gera vieta pasaulio čempionate, bet tas rekordas džiugina todėl, kad žinau, jog galiu eiti taip greitai.“

Daugiau nei 1000 balsų skaitytojų balsavime jau turintis ėjikas net nesitikėjo patekti tarp pretendentų tapti geriausiu metų lengvaatlečiu. Tiesa, savo favoritus sportininkas turi.

„Labai nustebino toks palaikymas. Kaip ir praėjusiais metais, taip ir šiemet, net nesitikėjau patekti tarp geriausių Lietuvos lengvaatlečių. Buvo, kad pagalvočiau, jog gal ir vėl pateksiu. Įdomu ir smagu, kad vėl atkreipė dėmesį į mane. Labai norėtųsi laimėti, bet tikriausiai laimės Edis Matusevičius, Andrius Gudžius arba Aleksandras Sorokinas“, – svarstė A.Mastianica.

„World Athletics“ reitinge jis užima 49 vietą.

Remigijus Kančys (maratonas)

Trys maratonai ir po kiekvieno iš jų finišo – skirtingos emocijos. Remigijui Kančiui metai buvo permainingi, tačiau kone su kiekvienu startu sezonas ėjo tik geryn. Pavasarį Prahoje maratono finišo jis nepasiekė, todėl neteko galimybės dalyvauti pasaulio čempionate. Tačiau vėliau, birželį, lengvaatletis triumfavo „Citadele Kauno maratone“, pasiekęs geriausią Lietuvos bėgikų rezultatą mūsų šalyje vykusiuose maratonuose apskritai – 2 val. 18 min. 36 sek.

Tuo tarpu rudens startus R.Kančys gali vertinti tik aukščiausiu pažymiu: Vilniaus maratono metu jis pagerino savo pusmaratonio rekordą (1 val. 5 min. 27 sek.), o Frankfurte pasiekė antrą geriausią visų laikų Lietuvos maratonininkų rezultatą (2 val. 12 min. 50 sek.).

„Metai buvo permainingi: pavasaris nesusiklostė taip, kaip norėjau, bet vėliau Kauno maratonas parodė, jog judu gera linkme. Vasarą daugiau dėmesio skyriau tam, ko galbūt pavasarį neakcentavau. Džiugu, kad Vilniaus maratone padoriai subėgau pusmaratonį. O Frankfurto maratonas nustebino, ypač antra pusė. Manau, turiu rezervo ir šį sezoną vertinu neblogai“,– apibendrino R.Kančys.

Pasak jo, geresniu jis laiko tik 2017-ųjų sezoną, kur sėkmingai pasirodė Hanoverio maratone ir pasaulio čempionate. Tuo tarpu tarp geriausių Lietuvos metų lengvaatlečių rinkimų favoritų savęs nepriskiria.

„Smagu, kad esu tarp stipriausių. Šiai dienai jaučiuosi tarp jų silpniausias, nes mano maratonas buvo komercinis, o visi kiti dalyvavo pasaulio čempionate. Džiaugiuosi, kad esu ten, bet šiai dienai tarp jų gera ir paskutinė vieta“, – nusijuokė R.Kančys.

„World Athletics“ reitinge jis klasifikuojamas 563-ias (neatsižvelgiant į šalių kvotą).

Adrijus Glebauskas (šuoliai į aukštį)

Tolygūs ir gana sėkmingi metai. Adrijus Glebauskas buvo pastebimas tiek svarbiausiuose tarptautiniuose startuose, tiek rimčiausiose Lietuvos varžybose.

Europos uždarų patalpų čempionate šuolininkas į aukštį užėmė 11 vietą, pasiekęs savo asmeninį rekordą maniežuose – 221 cm. Europos žaidynėse A.Glebauskas pasirodė geriausiai iš visų Lietuvos lengvaatlečių, iškovojęs penktą vietą (222 cm), o Universiadoje pasidabino bronza (224 cm).

Tuo tarpu į planetos pirmenybes Dohoje sportininkas vienintelis iš lietuvių vyko neturėdamas normatyvo, o pagal sezono reitingą, tačiau liko per plauką nuo malonios staigmenos – įveikė 222 cm ir tik per vieną sėkmingą šuolį nepateko į finalą. Galutinėje įskaitoje mūsiškis buvo 21-as.

„Metai buvo neblogi, tik gal norėjosi sėkmingesnės Dohos. Tai buvo paskutinės sezono varžybos, vyko gana neseniai, todėl norėjosi geriau. Sezonas nebuvo tobulas, bet tikrai gana geras, – įvertino A.Glebauskas. – Kuris startas įsiminė labiausiai? Man visai įsiminė Europos žaidynės, Universiada ir Doha, nes pirmą kartą buvau tarp stipriausių pasaulyje ir vien tai man reiškia labai daug.“

Tuo tarpu Lietuvos varžybose šuolininkas į aukštį kartelę kėlė rekordiškai aukštai – iš pradžių geriausią karjeros rezultatą pasiekę LLAF taurės varžybose (227 cm), o po to dar centimetru aukščiau iškilo Lietuvos čempionate.

„Pagal rezultatus, šie metai buvo geriausi karjeroje, bet pagal savijautą geresni buvo 2019-ieji. Ir pernai galėjau šokti 228 cm, ne visai pasisekė“, – teigė A.Glebauskas.

„World Athletics“ reitinge lietuvis klasifikuojamas 27 vietoje.

Marius Žiūkas (20 km sportinis ėjimas)

Aukščiausią vietą tarp Lietuvos lengvaatlečių pasaulio čempionate užėmė Marius Žiūkas: 20 km sportinio ėjimo varžybose jis, esant pragariškoms oro sąlygoms, su kiekvienu kilometru vis gerino pozicijas ir tik per kelias sekundes neatsidūrė geriausiųjų 10-uke. Dohoje jis finišavo per 1 val. 30 min. 22 sek. bei užėmė 11 vietą.

Sėkmingas sportininkui buvo ir metų startas, kur Okeanijos čempionate pasiekė ketvirtą geriausią karjeros rezultatą – 20 km įveikęs per 1 val. 21 min. 44 sek. Vienintelės varžybos, kur M.Žiūkas nerealizavo savo galimybių, buvo Europos taurė. Alytuje lietuvis liko 15-as (1 va. 23 min. 58 sek.).

„Apibendrinęs, šiuos metus vertinu tikrai kaip sėkmingus. Lietuvoje įprasta sezoną vertinti pagal pasirodymą pagrindinėse varžybose, bet aš vertinu ir pagal kitus kriterijus. Prisiminęs visus šių metų startus, negalėčiau pasakyti, kad viskas ir visur gerai pavyko. Didžiausias šaukštas deguto buvo pasirodymas Europos taurėje, kur sudalyvavau labai jau vidutiniškai. Taigi, sezonu esu patenkintas, bet yra kur tobulėti“, – sezoną apibendrino M.Žiūkas.

Dažnai tas, kuris svarbiausiose sezono varžybose pasirodo geriausiai iš lietuvių, tampa ir šalies metų lengvaatlečiu. Tačiau M.Žiūkas per anksti pergalės taurės nekelia ir savo galimybių laimėti neprognozuoja.

„Kiekvienas balsuojantis rinkimuose vertina pagal savo kriterijus. Aš savo galimybių laimėti nevertinu, smagu, kad šiemet lengvosios atletikos gerbėjams tikrai yra iš ko rinktis, nes gerų rezultatų pasiekė daug sportininkų“, – teigė ėjikas.

M.Žiūkas „World Athletics“ reitinge yra 46-as.

 

Autorius – Robertas Trakys

Alfredo Pliadžio nuotr.

Grįžti į naujienas
Pasidalinkite