2025-07-04
Naujienos

Lengvaatlečių rezultatus Europos komandiniame čempionate apžvelgusi N. Medvedeva: labiausiai džiaugiuosi jaunimu

Birželio 26–29 dienomis Madride (Ispanija) vyko Europos lengvosios atletikos komandinio čempionato pirmasis divizionas, kuriame varžėsi 16 rinktinių. Tarp jų ir Lietuvos komanda, kuri pirmą kartą istorijoje turėjo galimybę dalyvauti aukščiausiame divizione su pajėgiausiomis Senojo žemyno šalimis bei lengvaatlečiais.

Po keturių dienų intensyvios kovos Lietuvos rinktinė užėmė 16-ą vietą (178,5 taško) ir kartu su suomiais (15-a vieta – 220,5 taško) bei ukrainiečiais (14-a vieta – 231 taškas) iškrito į antrąjį divizioną. Čempionais antrą kartą paeiliui tapo italai (431,5 taško), kurie nugalėjo net 11-oje rungčių iš 37. Antrą vietą užėmė lenkai (405,5 taško), o treti liko vokiečiai (397 taškai).

Lietuviai kelialapį į superlygą iškovojo 2023-aisiais Chožuve (Lenkija), kai antrajame divizione užėmė trečią vietą ir puse taško aplenkė slovėnus. Būtent slovėnai, o kartu ir norvegai bei belgai, kyla iš antro diviziono į pirmą ir po dvejų metų mes iššūkį elitui.

Šiame čempionate Lietuvai atstovavo daugiau nei 40 sportininkų, o tarp jų – 9 olimpiečiai. Lengvaatlečiai 37-iose rungtyse rinko taškus bei pagerino šūsnį rekordų – po Rugilės Miklyčiūtės kojomis krito Lietuvos rekordas (šuolis su kartimi – 4.30 m), penki lengvaatlečiai gerino asmeninius rekordus, o trylika – sezono rekordus.

Lietuvos komandos vadovė ir Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) generalinė sekretorė Nijolė Medvedeva teigė, jog tokio lygio varžybose dalyvauti buvo garbė: „Istorinis įvykis ir garbė. Visai komandai tai buvo didžiulis iššūkis ir gera patirtis, kadangi teko startuoti su geriausiais Europos sportininkais. Kai pažiūri į konkurentus, didžiąsias šalis, tai mes tokie maži, kuklūs, bet tą vietą buvome išsikovoję. Labai gaila, kad vietos išsaugoti nepavyko, nors realiai tų šansų ir nebuvo daug. Manau, kad grįšime į antrą divizioną, o po dvejų metų kovosime bei bandysime vėl grįžti į aukščiausią divizioną. Tokią galimybę tikrai turėsime jei dalyvaus visi stipriausi ir visi bus sveiki. 2023 metais mums pavyko, o tai tik įrodo, kad yra įmanoma.

Per tuos 2 metus komanda sustiprės, o jauni sportininkai, kurie degančiomis akimis puikiai dalyvavo šiame čempionate ir buvo motyvuoti, dar labiau paaugs. Mes pasistengsime jiems sudaryti sąlygas, kad jie per tuos 2 metus patobulėtų, užaugtų ir demonstruotų dar aukštesnius rezultatus.“

Trečią vietą Europos komandiniame čempionate šiemet užėmė ieties metikai Edis Matusevičius ir Liveta Jasiūnaitė. Ketvirtą bei penktą vietas iškovojo 800 m ir 1500 m nuotolius bėgusi Gabija Galvydytė. Lietuvai atstovavę disko metikai taip pat pasirodė solidžiai – Andrius Gudžius užėmė penktą vietą, o Ieva Gumbs – šeštą. Į TOP10 pateko ir trišuolininkė Dovilė Kilty (aštunta vieta), šuolininkas į aukštį Juozas Baikštys (devinta vieta), šuolininkė į aukštį Urtė Baikštytė (dešimta vieta) bei sprinteris Gediminas Truskauskas (dešimta vieta).

„Turėjome dvi prizines vietas, kurias iškovojo mūsų ietininkai. Gabija Galvydytė bei Simas Bertašius tokiomis sąlygomis bėgo dvejose rungtyse ir jiems tikrai buvo sunku. Gabija tikrai labai tobulėja, džiaugiamės jos pasiekimais. Andriui tikrai buvo labai sunku. Jis turėjo būti antras, jeigu sąlygos būtų kitokios. Tikėjomės aukštesnės vietos, bet jis visada kovoja už komandą ir daro viską, ką gali. Pagarba jam.

Mūsų šuolininkų rezultatai šįkart nebuvo patys geriausi ir nepavyko iškovoti aukščiausių vietų, nors jie tikrai tą padaryti gali. Jeigu visi būtų sveiki ir galėtų visavertiškai varžybose dalyvauti, tai tie rezultatai būtų kitokie. Kiekvienoje šalyje yra silpnų rungčių, todėl mes nesame vieninteliai, kurie tam tikroje rungtyje neturi stiprių sportininkų. Buvo komandų, kurios iš rungčių taškų negavo arba sportininkai buvo diskvalifikuoti, o mums pasisekė ir mes to išvengėme. Labiausiai džiaugiuosi jaunimu, nes jie buvo pozityvūs ir norėjo kovoti. Tokiose varžybose darė sezono arba asmeninius rekordus, o tai yra pats aukščiausias pasiekimas. Mūsų viltys ateičiai yra šviesios“, – kalbėjo N. Medvedeva.

Apie gerėjančius jaunimo rezultatus išsiplėtusi LLAF generalinė sekretorė akcentavo tiek būdo bruožus, tiek trenerių darbą: „Rezultatai tikrai nuteikia pozityviai. Matosi, kad žmonės tobulėja. Anksčiau ne visada pagrindiniuose startuose pasiekdavome sezono, asmeninius ar nacionalinius rekordus. Dabar jų atsiranda vis daugiau ir daugiau. Tai reiškia, kad žmonės išmoko dalyvauti ir nebijo. Ir treneriai varžyboms tinkamai paruošia, kad ta forma laiku ateitų. Perspektyva yra, todėl turėsime realius šansus grįžti į aukščiausią lygą.

Šis čempionatas – neįkainojama patirtis. Visa komanda susirenka ir atsiranda komandinė dvasia – sportininkai ir treneriai bendrauja tarpusavyje. Nėra geresnių sąlygų ir varžybų komandos subūrimui. Gaila, kad nebeliko suaugusiųjų Baltijos šalių komandinių čempionatų, o daugelis sportininkų tik ir svajoja apie komandinius čempionatus ir patekimą į juos. Vienoje rungtyje dalyvauja tik vienas sportininkas, o jie visi ten nori dalyvauti. Daugeliui tai yra gyvenimo galimybė, todėl jie nori tokių varžybų, ypatingai jaunimas. Su suaugusiais kartais visokių dalykų būna – tai nenori, tai nedalyvaus, tai dar kažkas.“

Kadangi į rungtį galima deleguoti tik vieną sportininką, N. Medvedeva neslėpė, jog vyko konkurencija ir pasirinkti tikrai nebuvo lengva: „Kai kuriose rungtyse yra didelė konkurencija. Esmė tame, kad varžybos vyksta birželio pabaigoje, tai tas vasaros sezonas yra tik beprasidedantis. Šiais metais mes neturėjome LLAF taurės pilno formato varžybų, kur dažnai vykdavo atranka. Šįkart buvo sudėtinga atrinkti, nes daugelis sportininkų dar neturėjo normalių startų. Suformuoti komandą nebuvo lengva, o kai kur sportininkams teko aukotis ir dalyvauti ne savo pagrindinėse rungtyse. Pavyzdžiui, 400 m barjerinio bėgimo rungtyje bėgo kauniečiai, kurie neturėjo treniruotės stadione šiais metais. O kaip 400 m barjerinio bėgimo rungčiai pasiruošti manieže? Tu negali to daryti. Yra tokių sudėtingų situacijų, iš kurių reikia išbristi.“

Pasak N. Medvedevos, bene sunkiausia buvo išsirinkti atstovą moterų trišuolio ir vyrų šuolio į tolį rungtyse, kadangi čia pasirinkimai – bent keli: „Ypatingai sunku buvo atsirinkti. Pavyzdžiui, moterų trišuolio rungtyje net 3 lengvaatletės galėjo dalyvauti ir šiemet fiksavo panašius rezultatus, o reikėjo išrinkti tik vieną. Buvo žiūrima ne tik į praėjusio žiemos sezono, bet ir į eilės metų rezultatus, pasirodymus tarptautinėse varžybose bei sukauptą patirtį. Daug lemia ir tas, kad reikia į priekį žiūrėti, juk po dvejų metų laukia dar vienas Europos komandinis čempionatas.“

Lietuvos rinktinė antrajame divizione varžysis 2027-ųjų birželio 22–24 d. Čia dalyvaus ir Ukrainos, Suomijos, Turkijos, Airijos, Danijos, Austrijos, Kroatijos, Slovakijos, Rumunijos, Estijos, Izraelio, Serbijos, Islandijos, Liuksemburgo bei Bosnijos ir Hercegovinos komandos.

 

lengvoji.lt

Alfredo Pliadžio nuotr.

Kiti įrašai